„A hangfegyver bevetése a békés tüntetők ellen nem viszi közelebb Szerbiát az EU-hoz“
A németek nem értenek egyet az FSZB (KGB) jelentésével, szerintük a hatalom igenis bevetette a hangágyút a március 15-ei belgrádi tüntetésen.
Manuel Sarrazin, Németország különmegbízottja a Nyugat-Balkánért, a Szerbiában zajló tiltakozások kapcsán úgy nyilatkozott, hogy ezek a demonstrációk az egész társadalom szempontjából fontos kérdéseket vetettek fel: az átláthatóságot, az elszámoltathatóságot és a jogállamiságot.
Sarrazin hangsúlyozta, hogy a békés tüntetőkkel szembeni hangfegyver alkalmazása, valamint az ügyészség és a rendőrség eljárásai a tüntetések résztvevőivel vagy a civil társadalom képviselőivel szemben nem hozzák közelebb Szerbiát az Európai Unióhoz.
„Nem az én dolgom értelmezni a tiltakozásokat vagy találgatni azok lehetséges kimenetelét. A polgárok dolga, hogy szabadon kifejezzék véleményüket. Ami számomra különösen fontos: biztosítani kell a gyülekezés szabadságát és azt, hogy az emberek fenyegetés vagy nyomásgyakorlás nélkül élhessenek a véleménynyilvánítás jogával. A szerb kormánynak felelőssége van abban, hogy a békés tüntetők biztonságát garantálja – mind a tiltakozások alatt, mind azok után. A hangfegyver bevetése a békés demonstrálók ellen, illetve az ügyészség és a rendőrség eljárásai a tüntetők vagy civil szervezetek képviselői ellen, nem fogják közelebb vinni Szerbiát az EU-hoz” – nyilatkozta a Danas napilapnak.
Arra a kérdésre, hogy miként értékeli az EU-zászlók hiányát az egyetemisták tiltakozásain, Sarrazin úgy fogalmazott, hogy érzése szerint sok fiatal csalódott az Európai Unióban.
„Végső soron ők nem kérnek mást, csak jogállamiságot – ez pedig az EU egyik központi elvárása a csatlakozási folyamatban, és egyben fő oka annak is, hogy ez a folyamat megrekedt. A német kormány osztja az aggodalmat a demokrácia, a jogállamiság és a sajtószabadság helyzete miatt Szerbiában, és elvárja, hogy a szerb kormány végre megoldja ezeket a hiányosságokat, mert ezek kulcsfontosságúak az uniós csatlakozás szempontjából” – mondta Sarrazin.
Ugyanakkor aggodalmát fejezte ki amiatt is, hogy Aleksandar Vučić szerb elnök és a szerb kormány gyakorlatilag támogatják, vagy legalábbis nem akadályozzák Milorad Dodiknak, a boszniai Szerb Köztársaság elnökének szeparatista lépéseit.
„Már a tavalyi Össz-szerb Kongresszus nyilatkozata is veszélyes retorikát és olyan elképzeléseket tartalmazott, amelyek sem Szerbiát, sem Bosznia-Hercegovinát nem viszik közelebb az Európai Unióhoz” – figyelmeztetett Sarrazin.
(beta.rs nyomán)